  • 72401L45SOG8
72401L45SOG8
advertisement
Manufacturer No:
72401L45SOG8
HK JDW NO:
668-72401L45SOG8
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72401L45SOG8
Description:
72401 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 419ns
Purchasing and Inquiry
72401L45SOG8 Overview
The 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package contains FIFO memory chip.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 256 64 x 4 .Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 4.5V~5.5V supply voltage is required to power it.The memory logic belongs to the series 7200 .A maximum operating supply current of 35mA is provided by this FIFO products.In addition, it is among the members of the 72401 family.
72401L45SOG8 Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72401
72401L45SOG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72401L45SOG8 FIFOs Memory applications.
  • MP3 Interface for Automobile
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Alarm System
  • Computers
  • Signal processing
  • Portable Information Devices
  • Laser Receiver System
  • Consumer Systems
  • IP Camera Buffer
  • Temporary storage elements
Step5Bar-code shipping tag
72401L45SOG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72401
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    19ns
  • Data Rate
    45MHz