  • 72403L15SO8
72403L15SO8
advertisement
Manufacturer No:
72403L15SO8
HK JDW NO:
668-72403L15SO8
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72403L15SO8
Description:
72403 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 440ns
Purchasing and Inquiry
72403L15SO8 Overview
The 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 256 64 x 4 that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .For operation, a voltage of 4.5V~5.5V is used.The 7200 series comprises this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 35mA .The 72403 family of integers consists of this type.
72403L15SO8 Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72403
72403L15SO8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72403L15SO8 FIFOs Memory applications.
  • Consumer
  • Temporary storage elements
  • Signal processing
  • Queues for communication systems
  • IP Camera Buffer
  • Portable Information Devices
  • Computer networks
  • Computer Systems
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Programmable Logic Controller
Step5Bar-code shipping tag
72403L15SO8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72403
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    40ns
  • Data Rate
    15MHz