  • 72V01L25J8
72V01L25J8
advertisement
Manufacturer No:
72V01L25J8
HK JDW NO:
668-72V01L25J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V01L25J8
Description:
72V01 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V01L25J8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.In the shape of a Tape & Reel (TR) , it's packaged.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 4.5K 512 x 9 memory.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.This memory logic is part of the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 60mA .This object belongs to the family 72V01 .
72V01L25J8 Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V01
72V01L25J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V01L25J8 FIFOs Memory applications.
  • Portable Information Devices
  • Test Equipment
  • Microprogramming
  • Video Processing
  • IP Radio
  • Networking
  • Queues for communication systems
  • Digital buffering
  • TVs
  • High-speed disk
Step5Bar-code shipping tag
72V01L25J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V01
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz