  • 72V02L15JG8
72V02L15JG8
advertisement
Manufacturer No:
72V02L15JG8
HK JDW NO:
668-72V02L15JG8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V02L15JG8
Description:
72V02 FIFO memory IC72V Series 9K 1K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V02L15JG8 Overview
FIFO memory chip is included in the 32-LCC (J-Lead) package.It comes in a Tape & Reel (TR) package.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 9K 1K x 9 in their memory.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.A component in the 72V series, this is an memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 60mA is available.The 72V02 family of objects contains it.
72V02L15JG8 Features
9K 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V02
72V02L15JG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V02L15JG8 FIFOs Memory applications.
  • Wireless
  • Video Processing
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Communications
  • Cardiac Monitoring Device
  • Switches
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • One assembly
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Firmware loaders
Step5Bar-code shipping tag
72V02L15JG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V02
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    9K 1K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz