  • 72V201L10J8
72V201L10J8
advertisement
Manufacturer No:
72V201L10J8
HK JDW NO:
668-72V201L10J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V201L10J8
Description:
72V201 FIFO memory IC72V Series 2.25K 256 x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V201L10J8 Overview
32-LCC (J-Lead) is the package in which FIFO memory chip is contained.In this case, it is packaged in case number Tape & Reel (TR) .A FIFO chip's memory is 2.25K 256 x 9 , which may be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.Operating voltage is 3V~3.6V .The 72V series is represented by this memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 20mA .The 72V201 family of objects contains it.
72V201L10J8 Features
2.25K 256 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V201
72V201L10J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V201L10J8 FIFOs Memory applications.
  • Desktop Computers
  • Programmable Logic Controller
  • Video time base correction
  • Data communications
  • Medical Monitoring Device
  • MP3 Interface for Automobile
  • Product traceability
  • Notebook
  • Smart Meter
  • Address mapping
Step5Bar-code shipping tag
72V201L10J8
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V201
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    2.25K 256 x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz