  • 72V205L15PFI8
72V205L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V205L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V205L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V205L15PFI8
Description:
72V205 FIFO memory IC72V Series 4.5K 256 x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V205L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 4.5K 256 x 18 that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.The 72V series comprises this memory logic.In this case, the FIFO's maximum supply current is 30mA .FIFO's FIFO's maximumIn addition, it is among the members of the 72V205 family.
72V205L15PFI8 Features
4.5K 256 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V205
72V205L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V205L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Rate buffers
  • Programmable Logic Controller
  • TVs
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • IP Radio
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Product traceability
  • A/D output buffers
  • Transistors
  • Game Controller
Step5Bar-code shipping tag
72V205L15PFI8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V205
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    4.5K 256 x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz