  • 72V2113L10PFI8
72V2113L10PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V2113L10PFI8
HK JDW NO:
668-72V2113L10PFI8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V2113L10PFI8
Description:
72V2113 FIFO memory IC72V Series 4.5M 256K x 18 512K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V2113L10PFI8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 80-LQFP package.It comes in a Tape & Reel (TR) package.There is a 4.5M 256K x 18 512K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Regulating the temperature to -40°C~85°C ensures reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .It is a member of the 72V series .A maximum operating supply current of 35mA is provided by this FIFO products.Memory IC is a member of the 72V2113 family.
72V2113L10PFI8 Features
4.5M 256K x 18 512K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V2113
72V2113L10PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2113L10PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Computer Systems
  • Character generators
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Laser Receiver System
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Smart Meter
  • Multi-stage synchronizer
  • Network bridges
  • Video Processing
Step5Bar-code shipping tag
72V2113L10PFI8
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V2113
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    4.5M 256K x 18 512K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V