  • 72V211L10J8
72V211L10J8
advertisement
Manufacturer No:
72V211L10J8
HK JDW NO:
668-72V211L10J8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V211L10J8
Description:
72V211 FIFO memory IC72V Series 4.5K 512 x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V211L10J8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 32-LCC (J-Lead) .It comes in a Tape & Reel (TR) package.Apps and data can be stored in the 4.5K 512 x 9 memory of the FIFO chip.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.Operating voltage is 3V~3.6V .It is a member of the 72V series .There is a maximum operating current of 20mA in memory IC's supply.Memory IC belongs to the family of 72V211 .
72V211L10J8 Features
4.5K 512 x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V211
72V211L10J8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V211L10J8 FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Alarm System
  • A/D output buffers
  • HDD
  • Extended product-change notification
  • Wireless
  • Magnetic memories
  • Game Controller
  • TVs
  • Data
Step5Bar-code shipping tag
72V211L10J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V211
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Memory Size
    4.5K 512 x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz