  • 72V223L7-5PF
72V223L7-5PF
advertisement
Manufacturer No:
72V223L7-5PF
HK JDW NO:
668-72V223L7-5PF
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V223L7-5PF
Description:
72V223 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 18 1K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V223L7-5PF Overview
You can find FIFO memory chip in the 80-LQFP package.In terms of packaging, it comes in Tray cases.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 9K 512 x 18 1K x 9 memory.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .The 72V series comprises this memory logic.There is a maximum operating current of 35mA in memory IC's supply.A member of the 72V223 family, it has the following characteristics.
72V223L7-5PF Features
9K 512 x 18 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V223
72V223L7-5PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V223L7-5PF FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Code converters
  • Temporary storage elements
  • Signal processing
  • Disk Controllers
  • Data-acquisition systems
  • Networking
  • IP Camera Buffer
  • Optical memories
  • Data communications
Step5Bar-code shipping tag
72V223L7-5PF
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Supplier Device Package
    80-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V223
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    9K 512 x 18 1K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz