  • 72V223L7-5PF8
72V223L7-5PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V223L7-5PF8
HK JDW NO:
668-72V223L7-5PF8
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V223L7-5PF8
Description:
72V223 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 18 1K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V223L7-5PF8 Overview
This package is included in 80-LQFP .This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .There is a memory of 9K 512 x 18 1K x 9 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.The 72V series contains this memory logic.35mA is the FIFO's maximum operating supply current.Memory IC is a member of the 72V223 family.
72V223L7-5PF8 Features
9K 512 x 18 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V223
72V223L7-5PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V223L7-5PF8 FIFOs Memory applications.
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Smart Meter
  • Programmable Logic Controller
  • Transistors
  • Signal processing
  • Consumer
  • Rate buffers
  • Product traceability
  • Queues for communication systems
  • Data
Step5Bar-code shipping tag
72V223L7-5PF8
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Supplier Device Package
    80-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V223
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    9K 512 x 18 1K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz