  • 72V235L10TFG
72V235L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V235L10TFG
HK JDW NO:
668-72V235L10TFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V235L10TFG
Description:
72V235 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V235L10TFG Overview
This package is included in 64-LQFP .There's a Tray on the package.A FIFO chip's memory is 36K 2K x 18 , which may be used to store applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.The 72V series is represented by this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 30mA .In terms of its family, it is part of the 72V235 family.
72V235L10TFG Features
36K 2K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V235
72V235L10TFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V235L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Fabrication Site
  • Test Equipment
  • Video Processing
  • GPS Offender Tracking
  • Smart Meter
  • One assembly
  • Data-acquisition systems
  • Portable Information Devices
  • Buses
  • IP Camera Buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V235L10TFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V235
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    36K 2K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz