  • 72V243L7-5BCI
72V243L7-5BCI
advertisement
Manufacturer No:
72V243L7-5BCI
HK JDW NO:
668-72V243L7-5BCI
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V243L7-5BCI
Description:
72V243 FIFO memory IC72V Series 36K 2K x 18 4K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V243L7-5BCI Overview
100-LBGA is the package in which FIFO memory chip is contained.There is a case Tray in which it is packaged.The FIFO chips have a memory of 36K 2K x 18 4K x 9 that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to -40°C~85°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.The 72V series includes this memory logic.It has a maximum operating supply current of 35mA .This object belongs to the family 72V243 .
72V243L7-5BCI Features
36K 2K x 18 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V243
72V243L7-5BCI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V243L7-5BCI FIFOs Memory applications.
  • Cameras
  • Medical Monitoring Device
  • Disk Controllers
  • Product traceability
  • High-speed disk
  • Optical memories
  • A/D output buffers
  • MP3 Interface for Automobile
  • Measurement Equipment
  • High-speed graphics pixel buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V243L7-5BCI
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V243
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    36K 2K x 18 4K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz