  • 72V275L10PFG8
72V275L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V275L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V275L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V275L10PFG8
Description:
72V275 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V275L10PFG8 Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 576K 32K x 18 that can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.It belongs to the 72V series of memory logics.A maximum operating supply current of 60mA is provided by this FIFO products.In terms of its family, it is part of the 72V275 family.
72V275L10PFG8 Features
576K 32K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V275
72V275L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V275L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Alarm System
  • Temporary storage elements
  • Data
  • Video
  • Signal processing
  • Laser Receiver System
  • Computer networks
  • Video time base correction
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
72V275L10PFG8
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V275
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz