  • 72V281L10PFG8
72V281L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V281L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V281L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V281L10PFG8
Description:
72V281 FIFO memory IC72V Series 576K 64K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V281L10PFG8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.Apps and data can be stored in the 576K 64K x 9 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The 72V series comprises this memory logic.A maximum operating supply current of 55mA is provided by this FIFO products.Memory IC belongs to the family of 72V281 .
72V281L10PFG8 Features
576K 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V281
72V281L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V281L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Digital buffering
  • Smart Meter
  • Cardiac Monitoring Device
  • Tape controllers
  • Controlled baseline
  • Networking
  • Disk Controllers
  • Communications Systems
  • Programmable Logic Controller
  • Data-acquisition systems
Step5Bar-code shipping tag
72V281L10PFG8
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V281
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    576K 64K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz