  • 72V281L15TFGI
72V281L15TFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V281L15TFGI
HK JDW NO:
668-72V281L15TFGI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V281L15TFGI
Description:
72V281 FIFO memory IC72V Series 576K 64K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V281L15TFGI Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.In the shape of a Tray , it's packaged.The FIFO chips have a memory of 576K 64K x 9 that can be used to store applications and data.It is advisable to regulate the temperature to -40°C~85°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.This memory logic is part of the 72V series.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 55mA .I believe it belongs to the 72V281 family of numbers.
72V281L15TFGI Features
576K 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V281
72V281L15TFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V281L15TFGI FIFOs Memory applications.
  • Communications
  • Digital buffering
  • Programmable Logic Controller
  • Microprogramming
  • Video time base correction
  • Notebook
  • Data communications
  • Laser Receiver System
  • IP Radio
  • IP Camera Buffer
Step5Bar-code shipping tag
72V281L15TFGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V281
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    576K 64K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz