  • 72V285L15TFI8
72V285L15TFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V285L15TFI8
HK JDW NO:
668-72V285L15TFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V285L15TFI8
Description:
72V285 FIFO memory IC72V Series 1.125M 64K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V285L15TFI8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 1.125M 64K x 18 in their memory.It is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.It is a component from the 72V series.In this case, the FIFO's maximum supply current is 60mA .FIFO's FIFO's maximumMemory IC belongs to the family of 72V285 .
72V285L15TFI8 Features
1.125M 64K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V285
72V285L15TFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V285L15TFI8 FIFOs Memory applications.
  • Communications
  • Programmable Logic Controller
  • Address mapping
  • Desktop Computers
  • Cameras
  • Networking
  • MP3 Interface for Automobile
  • Consumer
  • Multi-stage synchronizer
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
72V285L15TFI8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V285
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz