  • 72V36110L6BBG
72V36110L6BBG
advertisement
Manufacturer No:
72V36110L6BBG
HK JDW NO:
668-72V36110L6BBG
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V36110L6BBG
Description:
72V36110 FIFO memory IC72V Series 4.7M 131K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V36110L6BBG Overview
144-BGA is the package in which FIFO memory chip is contained.You'll find it packaged in the shape of a Tray .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 4.7M 131K x 36 in their memory.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.It is a component from the 72V series.40mA is memory IC's maximum operating supply current.In addition, it is among the members of the 72V36110 family.
72V36110L6BBG Features
4.7M 131K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36110
72V36110L6BBG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36110L6BBG FIFOs Memory applications.
  • Alarm System
  • Communications Systems
  • Data communications
  • Industrial Systems
  • Analog-to-digital converters
  • Queues for communication systems
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Emulators
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
72V36110L6BBG
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Supplier Device Package
    144-PBGA (13x13)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36110
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.7M 131K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz