  • 72V3660L7-5BB
72V3660L7-5BB
advertisement
Manufacturer No:
72V3660L7-5BB
HK JDW NO:
668-72V3660L7-5BB
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3660L7-5BB
Description:
72V3660 FIFO memory IC72V Series 144K 4K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3660L7-5BB Overview
The 144-BGA package contains FIFO memory chip.It comes in a Tray package.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 144K 4K x 36 in their memory.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.Operating voltage is 3.15V~3.45V .It is a component from the 72V series.40mA is memory IC's maximum operating supply current.In addition, it is among the members of the 72V3660 family.
72V3660L7-5BB Features
144K 4K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3660
72V3660L7-5BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3660L7-5BB FIFOs Memory applications.
  • MP3 Interface for Automobile
  • Test site
  • Network bridges
  • Tape controllers
  • Character generators
  • Transistors
  • Multimedia
  • PC peripheral
  • Optical memories
  • Address mapping
Step5Bar-code shipping tag
72V3660L7-5BB
    Select All
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3660
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 4K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz