  • 72V3690L15PFI8
72V3690L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3690L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V3690L15PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V3690L15PFI8
Description:
72V3690 FIFO memory IC72V Series 1.125M 32K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V3690L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 1.125M 32K x 36 .The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.A component in the 72V series, this is an memory logic.40mA is the FIFO's maximum operating supply current.The 72V3690 family of objects contains it.
72V3690L15PFI8 Features
1.125M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3690
72V3690L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3690L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Data-acquisition systems
  • Test site
  • Switches
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Computers
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Communications Systems
  • Video Processing
  • Firmware loaders
  • Rate buffers
Step5Bar-code shipping tag
72V3690L15PFI8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3690
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    1.125M 32K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz