  • 72V841L15PFG
72V841L15PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V841L15PFG
HK JDW NO:
668-72V841L15PFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V841L15PFG
Description:
72V841 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V841L15PFG Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.It comes in a Tray package.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 72K 4K x 9 x 2 memory.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.A component in the 72V series, this is an memory logic.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 40mA .The 72V841 family of integers consists of this type.
72V841L15PFG Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V841
72V841L15PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V841L15PFG FIFOs Memory applications.
  • Down-Hole Energy Drilling
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Industrial Systems
  • Data communications
  • Multi-stage synchronizer
  • Extended product life cycle
  • Event Recorder
  • Smart Meter
  • Test site
  • Laser Receiver System
Step5Bar-code shipping tag
72V841L15PFG
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V841
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz