  • 74HC594S16-13
74HC594S16-13
advertisement
Manufacturer No:
74HC594S16-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HC594S16-13
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HC594S16-13
Purchasing and Inquiry
74HC594S16-13 Overview
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains the device. 16 is the number of terminations on the chip. There is a Cut Tape (CT) case containing it. The part operates at 5V voltage. It is equipped with a pin count of 16. It is recommended to mount by Surface Mount in order to get the best results. There is an electronic component in the HC/UH. Surface Mount is the way in which this component is mounted. Operating temperatures are within the range of -40°C~125°C. There is a voltage supply within 2V~6V. The 74HC series is associated with this electrical component. With 74HC594 family search, you can find similar parts. For this part, Vsup should not be less than 2V. This device has 1 input lines available. Voltage can be delivered at 2/6V by the device. This part requires a maximum supply voltage (Vsup) of 6V. It runs on a quiescent current of 8μA.
74HC594S16-13 Features
With 16 pins
Mounted in Surface Mount type.
Based on 74HC594 family
It supplies 2/6V power
Quiescent Current at 8μA
74HC594S16-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HC594S16-13 Shift Registers applications.
  • Serial-to-parallel data conversion
  • Cache memory in CPU
  • LED matrix control
  • data manipulation
  • data transfer
  • Remote control holding register
  • Serial to parallel converter
  • Pattern Recognizers
  • temporary data storage
Step5Bar-code shipping tag
74HC594S16-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74HC594
  • Function
    Serial to Parallel, Serial
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Push-Pull
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Propagation Delay
    39 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    225 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Shift Register
  • Direction
    Unidirectional
  • Logic Type
    Shift Register
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Number of Input Lines
    1
  • fmax-Min
    24 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    20000000Hz
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm