  • 74HCT594S16-13
74HCT594S16-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCT594S16-13
HK JDW NO:
233-74HCT594S16-13
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HCT594S16-13
Purchasing and Inquiry
74HCT594S16-13 Overview
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is the package in which the device is embedded. A total of 16 terminations can be found on the chip. A Cut Tape (CT) case holds it. Parts with a 5V operating supply voltage are specified. 16 pins are provided on the device. Using Surface Mount as a mount point is recommended. This electronic component is classified as HCT. Surface Mount is the way in which this component is mounted. A temperature range of -40°C~125°C is used for operation. Votage is supplied within 4.5V~5.5V. This electrical component belongs to the 74HCT series. Similar parts can be found using the 74HCT594 family. It is recommended that this part's supply voltage (Vsup) must not be less than 4.5V. 1 input lines are available on the device. There is a possibility of delivering voltage at 5V. It is recommended that the maximum supply voltage for this part is not greater than 5.5V (Vsup). There is a quiescent current of 8μA in this circuit.
74HCT594S16-13 Features
With 16 pins
Mounted in Surface Mount type.
Based on 74HCT594 family
It supplies 5V power
Quiescent Current at 8μA
74HCT594S16-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HCT594S16-13 Shift Registers applications.
  • data transfer
  • temporary data storage
  • Parallel data
  • data manipulation
  • Parallel to serial converter
  • Cache memory in CPU
  • Pseudo Random Pattern Generator
  • Flash Memory
  • Remote control holding register
  • Sequence generator
Step5Bar-code shipping tag
74HCT594S16-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    74HCT
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    16
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74HCT594
  • Function
    Serial to Parallel, Serial
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Push-Pull
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Propagation Delay
    18 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Shift Register
  • Direction
    Unidirectional
  • Logic Type
    Shift Register
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Number of Input Lines
    1
  • fmax-Min
    20 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    20000000Hz
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm