  • 74HCT594T16-13
74HCT594T16-13
advertisement
Manufacturer No:
74HCT594T16-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HCT594T16-13
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HCT594T16-13
Purchasing and Inquiry
74HCT594T16-13 Overview
In package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), there is an embedded device. Chip terminations add up to 16. The Cut Tape (CT) case contains it. Parts with a 5V operating supply voltage are specified. It has 16 pins. Using Surface Mount as a mount point is recommended. Electronic components fall under the category of HCT. Its mounting method is Surface Mount. It is important to note that the operating temperature range is -40°C~150°C. Voltages within 4.5V~5.5V are supplied to the device. This electrical component belongs to the 74HCT series. There must be a minimum supply voltage (Vsup) of 4.5V for this part. In the device, there are 1 input lines. It can deliver voltage at 5V. Vsup cannot exceed 5.5V for this part. There is a quiescent current of 8μA flowing through it.
74HCT594T16-13 Features
With 16 pins
Mounted in Surface Mount type.
It supplies 5V power
Quiescent Current at 8μA
74HCT594T16-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HCT594T16-13 Shift Registers applications.
  • Pulse Extenders
  • data manipulation
  • Pseudo Random Pattern Generator
  • temporary data storage
  • Serial-to-parallel data conversion
  • Counter
  • LED matrix control
  • Interconnectors
  • 8-bit data storage
  • data transfer
Step5Bar-code shipping tag
74HCT594T16-13
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    172.98879mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    Serial to Parallel, Serial
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Push-Pull
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Propagation Delay
    18 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Shift Register
  • Direction
    Unidirectional
  • Logic Type
    Shift Register
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Number of Input Lines
    1
  • fmax-Min
    20 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    20000000Hz
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm