  • 78F270J-RC
78F270J-RC
advertisement
Manufacturer No:
78F270J-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-78F270J-RC
Package:
Axial
Datasheet:
78F270J-RC
Description:
BOURNS JW MILLER 78F270J-RC CHOKE, 27UH, 135MA, 5%, 11MHZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
78F270J-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    78F
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.79mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Conformal Coated
  • Current Rating
    135mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    27μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.35Ohm Max
  • Max DC Current
    270mA
  • Frequency - Self Resonant
    11MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    50 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    270mA
  • Diameter
    2.79mm