  • 79RC32H434-300BCGI
79RC32H434-300BCGI
advertisement
Manufacturer No:
79RC32H434-300BCGI
HK JDW NO:
378-79RC32H434-300BCGI
Package:
Description:
32-bit Microprocessor 256-Pin 300MHz 1.2V
Purchasing and Inquiry
79RC32H434-300BCGI Overview
uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. In total, there are 256 terminations. Using a 1.2V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It has a 32-Bit architecture. The CPU operates at a frequency of 300MHz. Detailed functions for 256 pins can be found in the datasheets. Data transfer has 32b bandwidths. An environment with temperatures higher than 85°C should not be used for the CPU microprocessor. Injection of 256 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. In this case, we have a CPU with only 1 core. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 300MHz.
79RC32H434-300BCGI Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
79RC32H434-300BCGI Applications
  • Safety field
  • Oscilloscopes
  • Ipad
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Mice
  • Embedded gateways
  • Projectors
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Process control devices
  • Fire alarms
Step5Bar-code shipping tag
79RC32H434-300BCGI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Frequency
    300MHz
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    300MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.4mm