  • 8.0SMDJ12A-T7
8.0SMDJ12A-T7
advertisement
Manufacturer No:
8.0SMDJ12A-T7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-8.0SMDJ12A-T7
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
8.0SMDJ12A-T7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8.0SMDJ12A-T7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    8.0SMDJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Telecom
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    8000W 8kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    402.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    8000W