  • 930C6P18K-F
930C6P18K-F
advertisement
Manufacturer No:
930C6P18K-F
HK JDW NO:
192-930C6P18K-F
Datasheet:
930C6P18K-F
Purchasing and Inquiry
930C6P18K-F Overview
System power requires an AC voltage rating of 250V (URac).Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
930C6P18K-F Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V
930C6P18K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 930C6P18K-F applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Lighting
  • Battery management system
  • Bypassing
  • Industrial and automotive inverters
  • Snubbering
  • RF Modules
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
930C6P18K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.539Diax1.260L 13.70mmx32.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    275V
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Length
    32mm