  • A2F060M3E-1TQG144
A2F060M3E-1TQG144
advertisement
Manufacturer No:
A2F060M3E-1TQG144
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A2F060M3E-1TQG144
Package:
144-LQFP
Datasheet:
A2F060M3E-1TQG144
Description:
0°C~85°C TJ 144 Pin A2F060M3E System On ChipSmartFusion? Series MCU - 21, FPGA - 33 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor ARM? Cortex?-M3 is embedded in this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 144-LQFP.A 16KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.SmartFusion? is the series number of this system on chip SoC.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.In addition, this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.Total I/Os on this SoC part are MCU - 21, FPGA - 33.As for its flash size, it is 128KB.By searching A2F060M3E, you can find system on chips with similar specs and purposes.100MHz is the wireless SoC's frequency.It uses ARM as its core architecture.The computer SoC has a pin count of 144.Starting the SoC computing is as simple as setting 0°C.There is an operating temperature limit of 85°C which is the maximum operating temperature designed for this SoC system on chip.This power supply is rated with a maximum voltage of 1.575V.As long as it receives at least 1.425V of power, then it is working.
ARM? Cortex?-M3 processor.
16KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
128KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F060M3E-1TQG144 System On Chip (SoC) applications.
  • sequence controllers
  • AC drive control module
  • Medical Pressure
  • Optical drive
  • Temperature
  • Industrial robot
  • Smartphone accessories
  • Robotics
  • POS Terminals
  • Cyberphysical system-on-chip
Step5Bar-code shipping tag
A2F060M3E-1TQG144
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Supplier Device Package
    144-TQFP (20x20)
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    A2F060M3E
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Number of I/O
    MCU - 21, FPGA - 33
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    16KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Core Architecture
    ARM
  • Speed Grade
    1
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 60K Gates, 1536D-Flip-Flops
  • Number of Registers
    1536
  • Flash Size
    128KB
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm