  • A2F200M3F-FGG256
A2F200M3F-FGG256
advertisement
Manufacturer No:
A2F200M3F-FGG256
HK JDW NO:
523-A2F200M3F-FGG256
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A2F200M3F-FGG256
Description:
0°C~85°C TJ 256 Pin A2F200 System On ChipSmartFusion? Series MCU - 25, FPGA - 66 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
There are ARM? Cortex?-M3 core processors in this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 256-LBGA package.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Featured system on chip SoCs of the SmartFusion? series.The average operating temps for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops is important.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.MCU - 25, FPGA - 66 I/Os are included in this SoC part.There is a flash of 256KB.Searching A2F200 will bring up system on chips with similar specs and purposes.The wireless SoC works at a frequency of 80MHz.There are a number of features to this SoC meaning which are based on the core architecture of ARM.This is the 256-pin version of the computer SoC.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.There is a design maximum operating temperature of 85°C for this SoC system on chip.It has a maximum supply voltage of 1.575V rated for it.The SoC security is powered at least by 1.425V.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F200M3F-FGG256 System On Chip (SoC) applications.
  • Mouse
  • Optical drive
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Defense
  • CNC control
  • Digital Media
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Special Issue Editors
  • ARM
Step5Bar-code shipping tag
A2F200M3F-FGG256
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Supplier Device Package
    256-FPBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    A2F200
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    4.5kB
  • Operating Supply Current
    7mA
  • Number of I/O
    MCU - 25, FPGA - 66
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Connectivity
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Logic Elements/Cells
    2500
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    100MHz