  • A2F500M3G-1PQ208
A2F500M3G-1PQ208
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-1PQ208
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-1PQ208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A2F500M3G-1PQ208
Description:
0°C~85°C TJ 208 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 22, FPGA - 66 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).Manufacturer assigns package 208-BFQFP to this system on a chip.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.The SmartFusion? series contains this system on chip SoC.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.A significant feature of this SoC security is the combination of ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.MCU - 22, FPGA - 66 I/Os are available in this SoC part.A 512KB flash can be seen on it.A2F500M3G will give you system on chips with similar specifications and purposes.It operates at a frequency of 100MHz.Based on the core architecture of ARM, the SoC meaning has a high level of performance.The computer SoC is available in 208-pin form.Starting the SoC computing is as simple as setting 0°C.There is a maximum operating temperature of 85°C set for this SoC system on chip during its design.Voltages up to 1.575V are specified for this SoC security.As long as it receives at least 1.425V of power, then it is working.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-1PQ208 System On Chip (SoC) applications.
  • ARM support modules
  • RISC-V
  • Temperature Sensors
  • Industrial automation devices
  • Vending machines
  • Temperature
  • AC drive control module
  • ARM
  • Industrial sectors
  • PC peripherals
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-1PQ208
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Supplier Device Package
    208-PQFP (28x28)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Interface
    Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Number of I/O
    MCU - 22, FPGA - 66
  • Speed
    100MHz
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
    ARM
  • Max Frequency
    100MHz