  • A2F500M3G-PQ208I
A2F500M3G-PQ208I
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-PQ208I
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-PQ208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A2F500M3G-PQ208I
Description:
208 Terminations-40°C~100°C TJ 208 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 22, FPGA - 66 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor(s) ARM? Cortex?-M3 is integrated into this SoC.It has been assigned a package 208-BFQFP by its manufacturer for this system on a chip.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 64KB RAM.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The SmartFusion? series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C~100°C TJ on average.This SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops and that is something to note.Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of MCU - 22, FPGA - 66 I/Os in total.It is advised to utilize a 1.5V power supply.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 1.575V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 1.425V.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.As a result, there are 208 terminations in total, which does really benefit system on a chip.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip like this can have 66 outputs.System on chip requires 1.51.82.53.3V power supplies.A 512KB flash can be seen on it.A search for A2F500M3G will result in system on chips that have similar specs and purposes.There is 80MHz frequency associated with the wireless SoC.Core architecture of ARM underpins the SoC meaning.208 pins are present on this computer SoC.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-PQ208I System On Chip (SoC) applications.
  • sequence controllers
  • Robotics
  • Digital Signal Processing
  • Central inverter
  • ARM
  • CNC control
  • USB hard disk enclosure
  • POS Terminals
  • Healthcare
  • Vending machines
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-PQ208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    SmartFusion®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Number of Outputs
    66
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Power Supplies
    1.51.82.53.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Interface
    Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    MCU - 22, FPGA - 66
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Organization
    11520 CLBS, 500000 GATES
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    24
  • Primary Attributes
    ProASIC®3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops
  • Number of Equivalent Gates
    500000
  • Flash Size
    512KB
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm