  • ACS37002LMABTR-050B5
ACS37002LMABTR-050B5
advertisement
Manufacturer No:
ACS37002LMABTR-050B5
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS37002LMABTR-050B5
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
400 KHZ, HIGH ACCURACY CURRENT S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACS37002LMABTR-050B5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Linearity
    ±0.75%
  • Sensitivity
    40mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    50A
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Mfr
    Allegro MicroSystems
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TA)
  • Series
    ACS37002
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Frequency
    400kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    18mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±1.75%