  • ACS709LLFTR-20BB-T
ACS709LLFTR-20BB-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS709LLFTR-20BB-T
HK JDW NO:
26-ACS709LLFTR-20BB-T
Package:
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ACS709LLFTR-20BB-T Overview
For safety purposes, the current sensors are housed in 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) packages. In order to prevent damage to the devices, these current sensors are packaged in Tape & Reel (TR). Current sensors should not provide more current than 14.5mA. There is a termination of 24 on the current sensors. In this current sensor, there are no pins. It is possible for the current sensors to supply 5V voltage when they are operating. There is a possibility that these current sensors will supply a voltage of 5V while they are working. The minimum voltage supplied by current sensors should be set to 3V. Electronic parts have 24 pins. It is recommended that current sensors produce a 1mA current output.
ACS709LLFTR-20BB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 2 (1 Year)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 3V~5.5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 20A
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Package
ACS709LLFTR-20BB-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS709LLFTR-20BB-T Current Sensors applications.
  • Leakage Current Sensors
  • OEM Current Sensing
  • AC variable speed drives
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Static converters for DC motor drives
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Power factor correction
  • Electrical drives
  • Mobile applications
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
Step5Bar-code shipping tag
ACS709LLFTR-20BB-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Output Current
    1mA
  • Max Supply Current
    14.5mA
  • Quiescent Current
    11mA
  • Accuracy
    ±2%
  • Response Time
    4μs
  • Bandwidth
    120 kHz
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.25%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    20A
  • Sensitivity (mV/A)
    56 mV/A
  • Length
    8.66mm