  • ACS754KCB-150-PSS
ACS754KCB-150-PSS
advertisement
Manufacturer No:
ACS754KCB-150-PSS
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS754KCB-150-PSS
Package:
5-CB Straight Leads, PSS
Datasheet:
ACS754KCB-150-PSS
Purchasing and Inquiry
ACS754KCB-150-PSS Overview
5-CB Straight Leads, PSS packages are used for the safety protection of current sensors. A Tray package protects these current sensors from damage. It is recommended that current sensors do not supply a current greater than 10mA. The current sensors have 5 terminations. A current sensor like this has 5 pins. When they operate, current sensors can supply 5V voltage. The current sensors are capable of supplying voltages of 5V while they are working. Electronic parts have 5 pins.
ACS754KCB-150-PSS Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~125°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~35kHz
Sensing Current: 150A
5-CB Straight Leads, PSS Package
ACS754KCB-150-PSS Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS754KCB-150-PSS Current Sensors applications.
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Overcurrent Detection
  • AC variable speed drives
  • Leakage Current Sensors
  • Power factor correction
  • DC and AC power monitoring
  • Static converters for for DC motor drives
  • Monitor Motor Operation
  • Power Supplies for welding applications
Step5Bar-code shipping tag
ACS754KCB-150-PSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-CB Straight Leads, PSS
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    DC~35kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    10mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    11μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1.3%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    150A
  • Sensitivity (mV/A)
    13.3 mV/A