  • ACS754SCB-150-PSS
ACS754SCB-150-PSS
advertisement
Manufacturer No:
ACS754SCB-150-PSS
HK JDW NO:
26-ACS754SCB-150-PSS
Package:
5-CB Straight Leads, PSS
Datasheet:
ACS754SCB-150-PSS
Purchasing and Inquiry
ACS754SCB-150-PSS Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in 5-CB Straight Leads, PSS packages. The current sensors are enclosed in the Tray to prevent them from being damaged. The current supplied by current sensors should not be higher than 10mA. There are no terminations on the current sensors. This current sensor contains 5 pins. While working, these current sensors can supply a voltage of 5V. Pins 5 are present on this electronic part.
ACS754SCB-150-PSS Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~35kHz
Sensing Current: 150A
5-CB Straight Leads, PSS Package
ACS754SCB-150-PSS Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS754SCB-150-PSS Current Sensors applications.
  • OEM Current Sensing
  • Power supplies for welding applications
  • Motor and load control
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • AC variable speed drives
  • DC and AC power monitoring
  • Power supply management
  • Battery chargers and systems
  • Continuity
  • Battery supplied applications
Step5Bar-code shipping tag
ACS754SCB-150-PSS
  • Package / Case
    5-CB Straight Leads, PSS
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    DC~35kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Supply Current
    10mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    11μs
  • Linearity
    ±0.8%
  • Sensitivity
    13.3mV/A
  • Current - Sensing
    150A
  • Sensitivity (mV/A)
    13.3 mV/A