  • AD5233BRU100
AD5233BRU100
advertisement
Manufacturer No:
AD5233BRU100
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5233BRU100
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5233BRU100
Description:
Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
AD5233BRU100 Overview
This file is contained in a package of 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.Surface Mount is the recommended mount direction.2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 100kOhm.
AD5233BRU100 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5233BRU100 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5233BRU100 Digital Potentiometers applications.
  • Refrigerator
  • Low power system
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power supply
  • Industrial control
  • Automated caliberation
  • Automatic detection of equipment
  • DAC
  • Stereo
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD5233BRU100
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Number of Circuits
    4
  • Taper
    Logarithmic
  • Number of Taps
    64
  • Temperature Coefficient (Typ)
    600ppm/°C