  • MCP4432T-103E/ST
MCP4432T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4432T-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4432T-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4432T-103E/ST
Description:
14 TerminationsMCP4432 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
MCP4432T-103E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.As of Volatile, this pentometer has been stored.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.129 taps protect this pentometer against overcurrent.It is designed 14 terminations.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 10kOhm.The MCP4432 family contains pentometer.This potentiameter gets 14 pins on it.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4432T-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4432T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4432T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Matching Linear Impedance
  • Healthcare Products
  • Joysticks
  • Brightness of monitors
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Household appliances
  • Automatic detection of equipment
  • Noise-free volume controller
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4432T-103E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4432
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C