  • MCP4151T-502E/SN
MCP4151T-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151T-502E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4151T-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4151T-502E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4151T-502E/SN Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.256 positions make up the pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 5000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices shows pins 8.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.In the MCP4151 family, pentometer belongs.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.8 pins are present on this potentiameter.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4151T-502E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151T-502E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151T-502E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Audio level control
  • Programmable low pass filter
  • Speakers
  • Gas detection circuit
  • Programmable I to V converter
  • Modern office equipment
  • Adjusting the LCD Display
  • Calibration instrumentation
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151T-502E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm