  • MCP4141-503E/SN
MCP4141-503E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4141-503E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4141-503E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4141-503E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4141 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4141-503E/SN Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 129 positions.The terminations are 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices has 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.A member of the family MCP4141 pentometer belongs to.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4141-503E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4141-503E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4141-503E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Low power system
  • Speakers
  • Gas detection circuit
  • Used as variable resistor
  • Industrial control circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Testing equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
MCP4141-503E/SN
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4141
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%