  • ADM6346-35ARTZ-R7
ADM6346-35ARTZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6346-35ARTZ-R7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADM6346-35ARTZ-R7
Datasheet:
ADM6346-35ARTZ-R7
Description:
3V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
ADM6346-35ARTZ-R7 Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). Power management is possible to find a series of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. IC management is packaged as a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. When 3V is applied to the power ic, it conducts. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. A total of 3 pins are located on this power management. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Push-Pull, Totem Pole of output voltage. The other features include, for example, [0], which is just one example.
ADM6346-35ARTZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
ADM6346-35ARTZ-R7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADM6346-35ARTZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Satellite navigation
  • Efficient information transmission
  • Network equipment
  • Data storage applications
  • Detection of phase sequence
  • Refrigeration
  • Battery cars
  • Consumer electronics
  • Dash board
Step5Bar-code shipping tag
ADM6346-35ARTZ-R7
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Pbfree Code
    yes
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3.5 V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Voltage - Threshold
    3.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm