  • ADSP-21161NKCA-100
ADSP-21161NKCA-100
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21161NKCA-100
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-21161NKCA-100
Package:
225-BGA, CSPBGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD SHARC? Series 1.8V 225-BGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21161NKCA-100 Overview
This is an electronic component with a 225-BGA, CSPBGA package.The packaging way is Tray.Due to its Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~85°C TC to ensure its normal operation.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.This digital signal processor is included into the SHARC? series.There are 225 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.8V.There are 225 component pins.A clock frequency of 27.5MHz governs its operation.
ADSP-21161NKCA-100 Features
Supplied in the 225-BGA, CSPBGA package
ADSP-21161NKCA-100 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-21161NKCA-100 DSP applications.
  • Biomedical engineering
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Speech processing
  • Other sensor array processing
  • Image compression
  • Receivers
  • Machinery and equipment
  • Voice recognition
  • Infinite impulse response filters
  • Digital camera
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21161NKCA-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    225-BGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    225
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    225
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B225
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    Host Interface, Link Port, Serial Port
  • Clock Frequency
    27.5MHz
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    48
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • On Chip Data RAM
    128kB
  • Clock Rate
    100MHz
  • Height Seated (Max)
    1.85mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm