  • TMS320VC33PGE120
TMS320VC33PGE120
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC33PGE120
HK JDW NO:
815-TMS320VC33PGE120
Package:
144-LQFP
Datasheet:
TMS320VC33PGE120
Description:
0.5mm CPLD TMS320C3x Series 320VC33 144 Pin 60MHz 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320VC33PGE120 Overview
An electronic component available in package 144-LQFP.It is provided with a packaging way of Tray.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is essential that 0°C~90°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.TMS320C3x series digital signal processors contain this digital signal processor.There are 144 terminations for its uses.Using 1.8V as the supply voltage, it operates.Pins are available on the 144 component.This configuration contains 144 pins.Several related parts can be identified using its base part number, 320VC33.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 60MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.The minimum voltage supplied to this device is as low as 1.71V.3.6V is the maximum voltage that can be supplied to this device.3.3V is the supply voltage for this device.It can also provide more features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY.TMS320-architecture is used in this processor core.There are 42 inputs and outputs on the device.SRAM is its memory type.Industrial environments use 2 timers to provide accurate feedback and event activation.Interrupts caused by an external source cause 4 interrupts.The device stores 32 pieces of information.Data is transferred using 1 DMA channels without overloading the CPU.
TMS320VC33PGE120 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
42 I/Os
4 external interrupts
TMS320VC33PGE120 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC33PGE120 DSP applications.
  • MP3 audio player
  • Image compression
  • Speech processing
  • Dam design
  • Digital hardware
  • Sonar
  • Tomography technology
  • Streaming music
  • Geoscience signal processing
  • Statistical signal processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC33PGE120
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Weight
    1.290414g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C3x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    60MHz
  • Base Part Number
    320VC33
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Number of I/O
    42
  • RAM Size
    136kB
  • Memory Type
    SRAM
  • Number of Bits
    32
  • Supply Current-Max
    80mA
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    TMS320
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    34816
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • On Chip Data RAM
    136.25kB
  • Number of DMA Channels
    1
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Thickness
    1.4mm