  • ADSP-BF533SBSTZ400
ADSP-BF533SBSTZ400
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF533SBSTZ400
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-BF533SBSTZ400
Package:
176-LQFP
Description:
0.5mm 148kB CPLD Blackfin? Series ADSP-BF533 176 Pin 400MHz 1.2V 176-LQFP
Quantity:
In Stock : 920
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF533SBSTZ400 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 176-LQFP.There is a packaging method of Tray provided with it.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.It is mounted in the way of Surface Mount.If it is operating at the temperature of -40°C~85°C TA, then it will be operating normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.The Blackfin? series includes this digital signal processor.In order to use it, it has 176 terminations.This device is powered by 1.2V's supply voltage.Pins are located on the 176 component.In its configuration, 176 pins can be found.By using its base part number of ADSP-BF533, many related parts can be identified.The device operates at the frequency of 400MHz in accordance with a specific design.The mounting method of the device is Surface Mount.The device can be classified under the subcategory Microprocessors based on its specific characteristics.In order to power this device, a voltage as low as 2.7V needs to be supplied.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.There is a memory on this device that can store 148kB data.Time and external events are measured and counted with 4 timers/counters.Blackfin architecture is used for this processor core.ROM is the type of memory it uses.16 information is stored on the device.Short-range communication is achieved using 1 SPI channels in this embedded system.3 PWM channels are used to control analog circuits through digital means.
ADSP-BF533SBSTZ400 Features
Supplied in the 176-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
4 timers/counters
ADSP-BF533SBSTZ400 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-BF533SBSTZ400 DSP applications.
  • Biomedical treatment
  • Radio detection and rangin systems
  • Vibration signal processing
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Geoscience signal processing
  • Receivers
  • Speech processing
  • Electronic information engineering
  • Audio compression
  • Digital communications
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF533SBSTZ400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-BF533
  • Pin Count
    176
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Core Architecture
    Blackfin
  • Memory Size
    148kB
  • Memory Type
    ROM
  • Number of SPI Channels
    1
  • RAM Size
    64kB
  • Number of Bits
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Barrel Shifter
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Bit Size
    32
  • Non-Volatile Memory
    ROM (1kB)
  • Number of PWM Channels
    3
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Blackfin®
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Length
    24.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Interface
    SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400MHz
  • Height
    1.45mm
  • Width
    24.2mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA