  • ADSP-21161NKCA-100
ADSP-21161NKCA-100
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21161NKCA-100
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21161NKCA-100
Package:
225-BGA, CSPBGA
Description:
1MB CPLD SHARC? Series ADSP-21161 225 Pin 100MHz 1.8V 225-BGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21161NKCA-100 Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 225-BGA, CSPBGA package.A packaging way of Tray is provided.With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.The operation of the device at the temperature of 0°C~85°C TC ensures the normal operation of the device.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the SHARC? series of digital signal processors.There are 225 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.8V.Pins are present on the 225 component.The configuration of the device includes 225 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-21161.The device is specifically designed to operate at the frequency of 100MHz.Mounting is accomplished using Surface Mount.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.1.71V is the minimum voltage that can be supplied to this device.A maximum voltage of 3.47V can be provided to this device.The device operates with a supply voltage of 1.89V.This device is able to store 1MB data in its memory.Timers and counters that measure time and count external events are also called 1 timers and counters.An architecture of SHARC is adopted by this processor core.Memory type EPROM is used by it.The device contains 32 pieces of information.
ADSP-21161NKCA-100 Features
Supplied in the 225-BGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.89V
1 timers/counters
ADSP-21161NKCA-100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21161NKCA-100 DSP applications.
  • TVs
  • Audio signal
  • Medical imaging
  • 3D tomography and imaging processing
  • Digital image processing, data compression
  • Speech signal processing
  • Smart camera
  • Encoding/broadcast
  • Image compression
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21161NKCA-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    225-BGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    225
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    225
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADSP-21161
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.89V
  • Interface
    Host Interface, Link Port, Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1MB
  • RAM Size
    128kB
  • Memory Type
    EPROM
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Core Architecture
    SHARC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height
    1.31mm
  • Length
    17.2mm
  • Width
    17.2mm