  • ADSP-21363BBCZ-1AA
ADSP-21363BBCZ-1AA
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21363BBCZ-1AA
HK JDW NO:
84-ADSP-21363BBCZ-1AA
Package:
136-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm Copper, Silver, Tin 512kB CPLD SHARC? Series ADSP-21363 136 Pin 333MHz 1.2V 136-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21363BBCZ-1AA Overview
The 136-LFBGA, CSPBGA package contains these electronic components.Tray is the packaging method provided.Floating Point members are well suited for a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C TA to ensure its normal operation.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.There are several digital signal processors in the SHARC? series, including this one.In order to use it, it has 136 terminations.A voltage of 1.2V is used as the supply voltage.In this component, there are pins for 136.The configuration of this board includes 136 pins.By using its base part number of ADSP-21363, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 333MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.This device requires a minimum voltage of 1.14V.It can be supplied with a maximum voltage of 3.47V.In order for it to operate, 1.26V is the supply voltage.Its memory can store 512kB data.6 UART channels are configured for asynchronous serial communication in which the data format and transmission speeds are configurable.Time and external events are measured and counted with 3 timers/counters.It is based on the SHARC architecture.There are 16 I/Os on the device.The memory type adopted by it is ROM.Data is stored in the device in 32 formats.Embedded systems in this system use 2 SPI channels for short-distance communication.
ADSP-21363BBCZ-1AA Features
Supplied in the 136-LFBGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.26V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21363BBCZ-1AA Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21363BBCZ-1AA DSP applications.
  • Voice recognition
  • Smart camera
  • Consumer electronic gadgets
  • Monitoring equipment
  • Streaming videos
  • Computers and laptop
  • Fourier transform
  • MP3 audio player
  • Biometrics
  • Speech signal processing
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21363BBCZ-1AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    136-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    136
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    333MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-21363
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Interface
    DAI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
    384kB
  • Memory Type
    ROM
  • Number of Bits
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of UART Channels
    6
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (512kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    1.31mm
  • Length
    12.1mm
  • Width
    12.1mm