  • ADSP-21262SBBC-150
ADSP-21262SBBC-150
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21262SBBC-150
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21262SBBC-150
Package:
136-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm 512kB CPLD SHARC? Series ADSP-21262 136 Pin 200MHz 1.2V 136-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21262SBBC-150 Overview
It is a type of electronic component available in package 136-LFBGA, CSPBGA.It has a packaging style of Tray.With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~85°C TA in order to ensure its normal functioning.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.As part of the SHARC? series, this digital signal processor is included.The use of it is terminated by 136.This device is powered by 1.2V's supply voltage.Pins are present on the 136 component.Its configuration includes 136 pins.The base part number ADSP-21262 allows identification of a wide range of related parts.This device is designed specifically to operate at frequency 200MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.It is possible to supply as low a voltage as 1.14V to this device.The maximum voltage for this device is 3.47V.This device is powered by 1.26V's supply voltage.It can store 512kB data in its memory.Count, measure, and measure external events using 3 timers/counters.An architecture of SHARC is adopted by this processor core.There are 16 inputs and outputs on the device.Memory type PROM, SRAM is used by it.
ADSP-21262SBBC-150 Features
Supplied in the 136-LFBGA, CSPBGA package
Operating supply voltage of 1.26V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21262SBBC-150 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21262SBBC-150 DSP applications.
  • Video coding, audio coding
  • Airplanes
  • Seismology
  • Spectral density estimation
  • Vibration signal processing
  • Compression of videos
  • Digital camera
  • Audio synthesis
  • MP3 audio player
  • Computer vision technology
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21262SBBC-150
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    136-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    136
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    136
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADSP-21262
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Interface
    DAI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256kB
  • Memory Type
    PROM, SRAM
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    SHARC
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (512kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Clock Rate
    150MHz
  • Height
    1.21mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm