  • ADSP-21362BBCZ-1AA
ADSP-21362BBCZ-1AA
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21362BBCZ-1AA
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21362BBCZ-1AA
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 512kB CPLD 136 Pin 333MHz 1.2V BGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21362BBCZ-1AA Overview
In electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type BGA .The packaging way is Bulk.In terms of its uses, it has 136 terminations.It operates with the supply voltage of 1.2V.Pins are available for 136 components.In its configuration, 136 pins can be found.To operate at 333MHz frequency, the device has a specific design.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.This device operates at a voltage as low as 1.14V.3.47V is the maximum voltage that can be supplied to this device.This device is powered by a voltage of 1.26V.Its memory can be used to store 512kB data.A DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER-type uPs/UCS/Peripheral ICs is used in this system.Timer/counters with a 3-axis measure time and count external events.The architecture of this processor core is SHARC.There are 16 inputs and outputs on the device.A lower operating temperature than 85°C is recommended.It should operate at a temperature greater than -40°C.Below 333MHz should be the maximum value of its frequency.
ADSP-21362BBCZ-1AA Features
Supplied in the BGA package
Operating supply voltage of 1.26V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21362BBCZ-1AA Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. ADSP-21362BBCZ-1AA DSP applications.
  • Radar
  • Biometrics
  • Digital hardware
  • Scene analysis technology
  • Tomography technology
  • Seismology
  • Boats
  • 3D tomography and imaging processing
  • Sound navigation and ranging systems
  • Digital communications
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21362BBCZ-1AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    136
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    136
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    333MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    384kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    333MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    SHARC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FLOATING POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    12mm