  • ADSP-2189NBST-320
ADSP-2189NBST-320
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2189NBST-320
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-2189NBST-320
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm CPLD ADSP-21xx Series 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-2189NBST-320 Overview
This is an electronic component with a 100-LQFP package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.By operating the device at the temperature of -40°C~85°C, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 1.8V 2.5V 3.3V that may be input or output.The ADSP-21xx series contains this digital signal processor.The use of it is terminated by 100.It works with a voltage of 1.8V as a supply voltage.100 component pins are present.Using 40MHz as its clock frequency, it operates.
ADSP-2189NBST-320 Features
Supplied in the 100-LQFP package
ADSP-2189NBST-320 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-2189NBST-320 DSP applications.
  • Digital camera
  • Seismology
  • Digital communications
  • Vehicle electronics
  • Biometrics
  • Digital image processing
  • Tomography technology
  • Processing system
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2189NBST-320
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ADSP-21xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    Host Interface, Serial Port
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Address Bus Width
    14
    YES
  • External Data Bus Width
    24
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.90V
  • On Chip Data RAM
    192kB
  • Clock Rate
    80MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm