  • ADSP-2189NKST-320
ADSP-2189NKST-320
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2189NKST-320
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-2189NKST-320
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm CPLD ADSP-21xx Series 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-2189NKST-320 Overview
An electronic component available in package 100-LQFP.Tray packaging is provided for it.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~70°C ensures the normal operation of the device.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 2.5V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.This digital signal processor is included into the ADSP-21xx series.The use of it is terminated by 100.A voltage of 1.8V is used as the supply voltage.Pins are present on the 100 component.40MHz is its clock frequency.
ADSP-2189NKST-320 Features
Supplied in the 100-LQFP package
ADSP-2189NKST-320 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-2189NKST-320 DSP applications.
  • Streaming music
  • Monitoring equipment
  • Seismology
  • House construction
  • Radar
  • Spectral density estimation
  • Digital hardware
  • Biomedical engineering
  • Seismology
  • Other sensor array processing
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2189NKST-320
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    ADSP-21xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    Host Interface, Serial Port
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Address Bus Width
    14
    YES
  • External Data Bus Width
    24
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • On Chip Data RAM
    192kB
  • Clock Rate
    80MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm