  • ADSP-2191MBST-140
ADSP-2191MBST-140
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2191MBST-140
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-2191MBST-140
Package:
144-LQFP
Datasheet:
ADSP-2191MBST-140
Description:
0.5mm CPLD ADSP-21xx Series 2.5V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-2191MBST-140 Overview
It is a kind of electronic component available in the 144-LQFP package.Tray is the packaging method provided.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~85°C ensures its normal operation.Voltages can be input or output within 3.00V 3.30V's analog voltage range.It is a part of the ADSP-21xx series of digital signal processors.In order to use it, it has 144 terminations.2.5V provides the supply voltage for it.There are pins on the 144 component.With a clock frequency of 100MHz, it operates.
ADSP-2191MBST-140 Features
Supplied in the 144-LQFP package
ADSP-2191MBST-140 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-2191MBST-140 DSP applications.
  • Smart phones
  • Speech processing
  • Radar
  • Audio signal
  • 3D tomography and imaging processing
  • Remote sensing image processing technology
  • Fourier transform
  • Sonar
  • Computers and laptop
  • Biometrics
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2191MBST-140
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    ADSP-21xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.37V
  • Interface
    Host Interface, SPI, SSP, UART
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Address Bus Width
    22
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    16
  • Voltage - I/O
    3.00V 3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    2.50V
  • On Chip Data RAM
    160kB
  • Clock Rate
    140MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm